Chcesz więcej?

linkwithin

piątek, 13 grudnia 2013

Dekoracje z czekolady na tort - najtańsze, najprostsze

Czekoladowe serduszka, kwiatki i listki to ciekawy i niezwykle elegancki dodatek do tortu. Dekoracje tego typu są dostępne w sklepach, ale możemy trafić na połamane. Często zdarza się także, że są pokryte białym nalotem, który może nie jest wadą, ale nie wygląda zbyt estetycznie. Dekoracje takie można z powodzeniem wykonać w domu dużo taniej i w kształtach takich, jakich potrzebujemy. Ja użyłam do tego najtańszej czekolady gorzkiej z Biedronki, koszt w moim przypadku nie przekroczył nawet złotówki :)

 Składniki:
1/2 tabliczki czekolady na arkusz A4

Najpierw przygotujmy sobie papier pergaminowy na którym będziemy robić dekoracje. Można narysować sobie wzorki ołówkiem. Drugi arkusz pergaminu zwijamy w rożek z możliwie jak najmniejszym otworem (można go później obciąć nożyczkami w razie potrzeby). Rożek można spiąć zszywaczem, żeby się nie rozjeżdżał. Wstawiamy rożek do wysokiej szklanki, żeby łatwiej było potem wlać czekoladę.
Do porcelanowej miseczki wkładamy połamaną na równe części czekoladę - najlepiej rozłożyć ją równomiernie. Roztapiamy czekoladę w mikrofali - u mnie 750W przez około 50 sekund, ale jak wiadomo każda mikrofala jest inna i trzeba po prostu uważać żeby nie przegrzać. Roztopioną czekoladę mieszamy szpatułką, wlewamy do papierowego rożka i rysujemy wzorki. Jeśli jest bardzo rzadka czekamy kilkanaście sekund.

 Dekoracje należy narysować możliwie najszybciej, bo czekolada gęstnieje. Wkładamy papier do lodówki na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie delikatnie odklejamy czekoladki od papieru. Można sobie pomóc nożem. Nie wykorzystane dekoracje przechowujemy w lodówce w zamkniętym pudełeczku. Rożek z czekoladą, której nie udało się wycisnąć możemy schłodzić w lodówce, dzięki czemu po rozłożeniu go otrzymamy czekoladową posypkę. Nic się nie marnuje :)

1 komentarz:

fb