Chcesz więcej?

linkwithin

środa, 9 stycznia 2013

Tort z masą cukrową


Poproszono mnie o wykonanie urodzinowego tortu z Dzwoneczkiem. Oto i on. Nie mam dużego doświadczenia z masą cukrową, ale lubię wyzwania :) Nie ukrywam - masa cukrowa wymaga jednak znacznego wkładu pracy i wręcz dopieszczenia. I jeszcze ta myśl: "Żeby się spodobał Jubilatce".

Składniki na masę cukrową:

  • około 1 kg cukru pudru
  • 4 łyżki żelatyny
  • 120 ml zimnej wody
  • 80 g glukozy
  • 3 łyżeczki margaryny
  • olejek pomarańczowy do ciast


Przesiewamy cukier puder. Żelatynę namaczamy w wodzie, a gdy napęcznieje rozpuszczamy na parze na małym ogniu. Żelatyna nie może się zagotować. Dodajemy około łyżeczkę olejku i margarynę, a następnie glukozę. Rozpuszczamy mieszając. Rozpuszczoną mieszankę wlewamy do około 1/3 cukru pudru i zagniatamy, dosypując tegoż cukru małymi partiami. Zagniatamy jak ciasto, pamiętając, że im masa jest zimniejsza tym robi się twardsza. Tak przygotowaną masę najlepiej zużyć od razu lub niezwłocznie schować w foliowym woreczku szczelnie zamykając. Masę wałkujemy na lekko natłuszczonym blacie na grubość ok 5-7 mm.  Obkładamy nią tort, co najlepiej pokazuje ten filmik.
Tort powinien być uprzednio pokryty masą maślaną co zapobiega rozpuszczaniu się lukru. Masę maślaną uzyskamy ucierając 1/2 kostki miękkiego masła z 3-4 łyżkami cukru pudru.

Do przymocowania dekoracji użyłam kleju zrobionego ze skrawków białej masy z dodatkiem łyżeczki wody ogrzanych chwilę w mikrofali.


1 komentarz:

fb